GoDaddy Email Marketing 1.1.4 - en to ja translation catalogue (84 entries)

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: GoDaddy Email Marketing
ja: GoDaddyメールマーケティング

en: Signup Forms
ja: 登録フォーム

en: Choose one of the available forms.
ja: 使用できるフォームを1つお選びください。

en: Month
ja: 月

en: January
ja: 1月

en: Febuary
ja: 2月

en: March
ja: 3月

en: April
ja: 4月

en: May
ja: 5月

en: June
ja: 6月

en: July
ja: 7月

en: August
ja: 8月

en: September
ja: 9月

en: October
ja: 10月

en: November
ja: 11月

en: December
ja: 12月

en: Day
ja: 日

en: Year
ja: 年

en: GoDaddy Email Marketing Signup Forms
ja: GoDaddyメールマーケティング 登録フォーム

en: All data has been removed.
ja: すべてのデータが削除されました。

en: All transients were removed.
ja: すべてのトランジェントデータが削除されました。

en: Forms list was successfully updated.
ja: フォームリストが正常に更新されました。

en: The credentials are incorrect! Please verify that you have entered them correctly.
ja: 認証情報が正しくありません。 正確に入力したかどうかをご確認ください。

en: Connection with GoDaddy Email Marketing has been established! You're all set!
ja: GoDaddyメールマーケティングに接続しました！ 準備が整いました！

en: Settings have been updated.
ja: 設定が更新されました。

en: Please fill in the username and the API key first.
ja: 最初にユーザー名と APIキーを入力してください。

en: Overview
ja: 概要

en: Instructions
ja: 説明

en: Once the plugin is activated, you will be able to select and insert any of your GoDaddy Email Marketing webforms right into your site. Setup is easy. Below, simply enter your account email address and API key (found in your GoDaddy Email Marketing account [%s] area). Here are the 3 ways you can display a webform on your site:
ja: プラグインを有効にするとすぐに、GoDaddyメールマーケティングの Webフォームを選択し、サイトへ挿入することができるようになります。 設定は簡単です。 下に、アカウントのメールアドレスと APIキー（GoDaddyメールマーケティングのアカウント [%s] エリアで確認できます）を入力します。 Webフォームをサイトに表示する3つの方法：

en: <strong>Widget:</strong> Go to Appearance &rarr; widgets and find the widget called “GoDaddy Email Marketing Form” and drag it into the widget area of your choice. You can then add a title and select a form!
ja: <strong>ウィジェット：</strong> 外観 &rarr; ウィジェットへ進んで「GoDaddyメールマーケティングフォーム」というウィジェットを見つけ、任意のウィジェットエリアへドラッグしてください。 次にタイトルを追加してフォームを選択します。

en: <strong>Shortcode:</strong> You can add a form to any post or page by adding the shortcode (ex. <code>[gem id=80326]</code>) in the page/post editor.
ja: <strong>ショートコード：</strong> ページ/投稿エディタでショートコード（例： <code>[gem id=80326]</code>）を追加することで、あらゆる投稿やページにフォームを追加することができます。

en: <strong>Template Tag:</strong> You can add the following template tag into any WordPress file: <code>%1$s</code>. Ex. <code>%2$s</code>
ja: ‌‌<strong>テンプレートタグ：</strong>次のテンプレートタグを任意の WordPressファイルに追加できます：<code>%1$s</code>。例：<code>%2$s</code>

en: For more information:
ja: さらに詳しい情報は：

en: GoDaddy Help
ja: GoDaddyヘルプ

en: Contact GoDaddy
ja: GoDaddyに連絡

en: Account Details
ja: アカウント情報

en: Username
ja: ユーザー名

en: API Key
ja: API キー

en: Footer Link
ja: フッターリンク

en: Display "Powered by GoDaddy"?
ja: 「Powered by GoDaddy」を表示しますか？

en: Debugging
ja: デバッギング

en: Debug Mode
ja: デバッグモード

en: Activated
ja: 有効

en: Cache Reset
ja: キャッシュのリセット

en: Erase Transients
ja: トランジェントデータを消去

en: Purges only the cached data associated with this plugin, and should be attempted before a hard reset.
ja: このプラグインに関係するキャッシュデータだけを削除します。ハードリセットを行う前に行う必要があります。

en: Hard Reset
ja: ハードリセット

en: Erase All Data
ja: すべてのデータを消去

en: Purges all saved data associated with this plugin.
ja: このプラグインに関連して保存したデータをすべて削除します。

en: Forms
ja: フォーム

en: Settings
ja: 設定

en: Help
ja: ヘルプ

en: Reach Your Fans
ja: ファンの心をつかみましょう

en: Email marketing makes it easier than ever to turn casual visits into lasting relationship. You're already collecting subscribers, now you just need to start emailing them. It only takes a few moments to %1$screate an email marketing campaign%2$s.
ja: メールマーケティングを使えば、たまたま訪れたビジターの心をつかみ、長期的なお客様になっていただくことも簡単です。購読者が集まり始めたので、今度はメールを送信しましょう。わずかな時間で%1$sメールマーケティング キャンペーンを作成%2$sできます。

en: Available Signup Forms
ja: 利用可能な登録フォーム

en: Form Name
ja: フォーム名

en: Form ID
ja: フォームID

en: Shortcode
ja: ショートコード

en: Opens in a new window
ja: 新しいウィンドウで開く

en: Edit form in GoDaddy Email Marketing
ja: GoDaddyメールマーケティングでフォームを編集

en: Preview
ja: プレビュー

en: Not seeing your form?
ja: フォームが表示されませんか？

en: Refresh Forms
ja: フォームを再読込み

en: Create a New Signup Form
ja: 新規登録フォームを作成

en: Create a New Campaign
ja: 新規キャンペーンを作成

en: If you are experiencing issues and are unsure of the cause, you may want to activate debug mode, which displays additional options.
ja: 問題に遭遇し、原因が不明な場合には、デバッグモードをアクティブにしてみてください。追加のオプションが表示されます。

en: GoDaddy Email Marketing Form
ja: GoDaddyメールマーケティング フォーム

en: Title:
ja: タイトル：

en: Additional Text:
ja: 追加テキスト：

en: Form:
ja: フォーム：

en: settings page
ja: 設定ページ

note: Description of the plugin/theme
en: Add the GoDaddy Email Marketing signup form to your WordPress site! Easy to set up, the plugin allows your site visitors to subscribe to your email lists.
ja: GoDaddyメールマーケティング登録フォームを WordPressサイトへ追加しましょう！ 簡単設定のプラグインなら、サイト訪問者がメーリングリストに登録できるようになります。

[ctx: failed copy response]
en: Please press Ctrl/Cmd+C to copy.
ja: Ctrl/Cmd+C を押してコピーします。

[ctx: gem header note]
en: Enjoy the GoDaddy Email Marketing Experience.
ja: GoDaddyメールマーケティング体験をお楽しみください。

[ctx: header note]
en: Add your GoDaddy Email Marketing signup form to your WordPress site! Easy to set up, the GoDaddy Email Marketing plugin allows your site visitors to subscribe to your email list.
ja: GoDaddyメールマーケティング登録フォームを WordPressサイトへ追加しましょう！ 簡単設定の GoDaddyメールマーケティング プラグインなら、サイト訪問者がメーリングリストに登録できるようになります。

[ctx: header note]
en: You don't have any forms yet.
ja: まだフォームがありません。

[ctx: Sign up button]
en: New to GoDaddy? Create an account to get started today. %s
ja: 初めて、GoDaddy をご利用になりますか？ アカウントを作成すれば、今すぐご利用いただけます。 %s

[ctx: header button]
en: Sign Up Now
ja: すぐにサイン アップする

[ctx: save settings button]
en: Save Settings
ja: 設定を保存

[ctx: 1. Sign-in link, 2. Sign-up link]
en: For this plugin to work, it needs to access your GoDaddy Email Marketing account. %1$s to get your username and API key. Copy and paste them below; then click "Save Settings." If you don't have a GoDaddy Email Marketing account, %2$s.
ja: このプラグインを作動するには、GoDaddyメールマーケティングアカウントにアクセスする必要があります。  %1$s で、ユーザー名と API キーを入手できます。 以下にコピー＆ペーストしてから、[設定を保存] をクリックします。 GoDaddyメールマーケティングのアカウントをまだお持ちでない場合、%2$s で取得できます。

[ctx: account details link]
en: Sign in here
ja: ここでサインインできます

[ctx: account details link]
en: sign up here
ja: ここでお申込みいただけます

[ctx: widget description]
en: Embed GoDaddy Email Marketing signup forms in the sidebar.
ja: サイドバーに、GoDaddyメールマーケティング登録フォームが埋め込まれています。

[ctx: link to settings page]
en: Please set up your GoDaddy Email Marketing account in the %s.
ja: %sで GoDaddyメールマーケティングのアカウントを設定してください。
